Augalų sodinimo planas

Augalų sodinimo planas užsakomas kartu su visu kraštovaizdžio projektu. Augalų sodinimo planas paaiškina augalų dalį – kiek jų reikia įsigyti, kur konkrečiai ir kaip sodinti. 

Daugelis aplinkos projektavimą pirmiausia ir suvokia kaip augalų sodinimo planą, iš kurio aišku, ką ir kur sodinti. Nors iš tiesų aplinkos projektavimas yra daug daugiau – tai ir teisingas sodo ar parko erdvių suplanavimas, ir takų, vandens telkinių, mažosios architektūros elementų išdėstymo projektavimas, apšvietimo, laistymo, drenažo projektavimas. Vis dėlto augalų sodinimo planas – tai kiekvieno apželdinimo projekto “vinis”.

Net ir įsivaizduojant, kaip bus paskirstytos sodo erdvės (reprezentacine, poilsio zonos, vaikų aikštelė, ūkinė zona ir pan.), augalų sodinimo planas išlieka aktualus. Tai yra todėl, kad:

 Augalai gali būti sodinami ne vienu metu. Taip nutinka dėl skirtingų priežasčių. Gali būti, kad kurioje nors zonoje užsitesę statybos darbai neleidžia įrengti želdyno – tačiau turint planą aišku, ką sodinti, kai statybos pasibaigs. Kita priežastis – augalai sodinami skirtingu metu – vieni pavasarį, kiti rudenį, taigi turint planą bus aišku, kur palikti vietos. Ypač tai aktualu, kai sodinami daugiamečiai dekoratyviniai augalai, ir dėl kokios nors priežasties (pvz. sunku gauti pageidaujamą augalą, jo laukiama) pirma sodinami daugiamečiai žoliniai augalai, o tik vėliau – dekoratyviniai medeliai ar krūmai. Turint planą, lengva palikti jiems erdvės, o gavus sodinuką, tiesiog įsodinti jį ten, kur suplanuota. 

Tik pasodinti augalai dažniausiai mažesni, negu bus po kelerių metų, kai užaugs, dėl to yra didelė tikimybė suklysti, jei sodinama neplanuotai. Turbūt visi žinome situaciją, kai didelis medis, pvz. eglė, senais laikais pasodinta per arti namo, nes sodinimo metu atrodė mažytė ir miela, vėliau ima trukdyti – užstoja saulę, šaknimis ardo namo pamatus, o vėtros atveju apskritai kelia grėsmę visam namui. 

Augalų sodinimo planas duos supratimą, kaip tai atrodys ateityje. Pavyzdžiui, jei šiandien susodinti dekoratyviniai medeliai dar nesužėlė ir želdynas atrodo tuščias, daug geriau, kad laisvą vietą užimtų tik tais metais aktualios vienmetės gėlės, kurių šaknys nepakankamai stiprios, kad trukdytų daugiamečių augalų sodinukams, negu paskubomis pasodinti kiti daugiamečiai dekoratyviniai augalai, kurie metams bėgant pradės vieni kitus stelbti. 

Augalų sodinimo planas – tai kartu ir “augalų biblioteka”, kuri leidžia prisiminti tikslius sodintų augalų pavadinimus (rūšis, veisles). Tai reikalinga tuo atveju, jei dėl kokios nors priežasties norime atsodinti soda iš naujo arba plėsti valdą ir ją apželdinant išlaikyti vieningą apželdinimo stilių.